O násProtestyStanoviskaArgumentyOdkazyPodporují násPodpořte násFacebookKontakt

Podporují nás

 

Jaroslav Zeman, autor knihy "LIBEREC, urbanismus, architektura, industriál, pomníky, objekty, památky" a tvůrce stránek Liberec-Reichenberg

 

Elegantní Jablonec nad Nisou, malebné podhorské město proslulé bižuterií, sportem, přírodou a vytříbenou architekturou bylo vždy jiné, nežli jiná města. Právě úzké sepjetí s Jizerskými horami, které se nepodařilo přerušit ani masivnímu panelovému valu z poměrně nedávné minulosti vždy spoluvytvářelo jeho specifického génia loci. Proto považuji za přinejmenším barbarský nápad a snahu zastavět lokalitu Srnčí důl, poskytující obyvatelům Jablonce kvalitní prostor k procházkám či sportovnímu vyžití a tím spíše, že je situována  takřka na dosah ruky. Bylo by smutné, kdyby se tímto macešským a krátkozrakým  způsobem zbavil Jablonec toho, co ho činí jedinečným. Proto je dobře, že osud a další rozumný rozvoj města není lhostejný veřejnosti a Občanskému sdružení Srnčí Důl, které se snaží zabránit dalšímu zabetonování Jablonce přeji hodně štěstí v jejich nelehkém boji.

 

Doc. Ing. Antonín Buček, CSc., významný český krajinný ekolog a laureát Ceny Josefa Vavrouška za rok 2008

 

Krajinný ráz a hodnotu urbanizované krajiny Jablonce nad Nisou příznivě ovlivňuje to, že město je obklopeno zemědělsko lesní a lesní krajinou hornatin, náležející z hlediska typů osídlení do typu pozdněstředověkého a novověkého rozptýleného osídlení (Löw et al. /2009/: Typy krajinného rázu. Atlas krajiny ČR, s. 198-199). Pro město a jeho obyvatele má výjimečný význam bezprostřední kontakt urbanizovaného území a lesního komplexu na jihozápadním okraji Jablonce. Tento bezprostřední kontakt drastickým způsobem narušuje navrhované vedení trasy Západní tangenty ve strmém zalesněném svahu za západním a jihozápadním okrajem města.


Výstavbou Západní tangenty v nové trase by došlo k vytvoření nepropustné bariéry mezi lesní a urbanizovanou krajinou. Místo optimálního klidového zázemí lesní krajiny by díky předpokládanému průjezdu více než 15 tisíc vozidel denně vznikl významný liniový zdroj stresu, ovlivňující okolí znečištěním ovzduší a hlukem. Unikátní návaznost urbanizované a lesní krajiny by byla nenávratně a nenahraditelně zničena.


Možnost bezprostředního a bezbariérového kontaktu obyvatel měst s relativně přirozenou lesní krajinou má výjimečně velký význam, bohužel jen obtížně ekonomicky hodnotitelný.


Možnost každodenního kontaktu s přírodou bez civilizačních stresů příznivě ovlivňuje psychický i somatický stav lidí, vytváří klidové zázemí rušného města, vhodné pro regeneraci. Zajištění bezbariérového kontaktu urbanizovaných a lesních území je jednou z priorit moderních územních plánů evropských měst. Zdaleka ne každé město má pro zajištění příznivého přírodního prostředí pro obyvatele v bezprostřední blízkosti sídla tak příznivé podmínky jako Jablonec nad Nisou. Bylo by škoda, kdyby hodnotu jablonecké krajiny nenapravitelně snížilo nevhodné vedení komunikace Západní tangenta.

© občanské sdružení Srnčí Důl